Italské rizoto s krevetami

Italské rizoto s krevetami je jedním z těch pokrmů, kterými se může chlubit každá skutečná milovnice nebo milovník dobrého jídla. Tento lahodný pokrm pochází z italské kuchyně a je známý svou bohatou chutí a lahodnou konzistencí.

Příprava italského rizota s krevetami

Příprava italského rizota s krevetami není nijak složitá, avšak vyžaduje určitou trpělivost a péči. Základem tohoto pokrmu jsou samozřejmě krevety a rýže typu Arborio, která se vyznačuje svou vysokou absorpční schopností a zároveň si zachovává pevnou strukturu.

Prvním krokem je na pánvi rozpálit olej a orestovat na něm nakrájenou cibuli a česnek. Poté přidáme na kostky nakrájenou mrkev a celer a mícháme, dokud zelenina nezměkne. Poté přidáme rýži Arborio a za stálého míchání necháme chvilku restovat, dokud rýže nezíská sklovitý vzhled.

Dalším krokem je postupné přilévání horkého vývaru, obvykle zeleninového nebo rybího, a vaření rizota na mírném ohni za častého míchání. Jakmile je rýže téměř uvařená, přidáme na plátky nakrájené krevety a vaříme ještě pár minut, dokud nejsou krevety dokonale uvařené.

Když je rizoto hotové, dochutíme ho solí, pepřem a můžeme přidat i trochu čerstvého petrželového nebo bazalkového lístku pro zvýraznění chuti.

Varianty italského rizota s krevetami

Možností, jak upravit italské rizoto s krevetami, je nespočet. Můžeme do něj přidat například cherry rajčátka pro osvěžující chuť, nebo parmezánový sýr pro intenzivnější aroma.

Další variantou může být použití různých druhů mořských plodů namísto krevet, jako jsou na příklad mušle nebo chobotnice, čímž dodáme rizotu zajímavou pestrost.

Servírování italského rizota s krevetami

Hotové italské rizoto s krevetami servírujeme nejlépe hned po uvaření, aby si uchovalo svou krémovitou konzistenci. Můžeme ho posypat strouhaným parmezánem a ozdobit lístky čerstvé bazalky pro dokonalý dojem.

Doporučuje se podávat rizoto jako hlavní chod na oběd či večeři, doplněné možná o čerstvý salát nebo křupavý chléb.

Závěr

Italské rizoto s krevetami je skvělou volbou pro ty, kteří milují bohaté a lahodné pokrmy z mořských plodů. Jeho příprava není složitá a výsledkem je lahodné jídlo, které si jistě zamiluje celá rodina.

Nejčastěji kladené otázky

Zde najdete odpovědi na některé z nejčastěji kladených otázek ohledně přípravy italského rizota s krevetami:

Otázka Odpověď
Jakou rýži je nejlepší použít? Pro italské rizoto s krevetami se doporučuje použít rýži typu Arborio, která má vysokou absorpční schopnost a vytváří krémovitou konzistenci.
Jak dlouho trvá příprava rizota? Příprava rizota obvykle trvá asi 20-25 minut, v závislosti na typu rýže a intenzitě vaření.
Je možné použít jiné mořské plody než krevety? Ano, kromě krevet lze použít i jiné mořské plody, jako jsou například mušle nebo chobotnice, pro zajímavou variaci chuti.

Další tipy a triky

Při přípravě rizota je důležité si udržovat konzistenci tekutiny. Přilévejte vývar postupně a za stálého míchání, abyste dosáhli požadované krémovitosti.

Dalším způsobem, jak dodat rizotu bohatou chuť, je přidání suchého bílého vína do směsi před vařením.

Pro intenzivnější chuť můžete také do rizota přidat šťávu z citronu nebo trochu nastrouhaného citrónového máku.

Viz také:

Photo of author

Vincent

Napsat komentář